Wybór kół do wózków transportowych

Wybór kół do wózków transportowych 

Kupując magazynowy wózek transportowy należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie koła. Obok rozmiarów maszyny są one jednym z najważniejszych elementów. Dzieje się tak przez to, że to one determinują udźwig, wygodę używania oraz w dużej mierze cenę wózka. Polskie prawo posiada odpowiednie przepisy regulujące wygląd i funkcjonalność wózków. Te zapisy nakazują producentom, aby produkty były:

  • w pełni niebezpieczne i aby nie były przyczyną powstawania niebezpiecznych sytuacji
  • wykonane w taki sposób, aby były w stanie wytrzymać przewidziane obciążenia.

Przyjrzyjmy się pokrótce różnym rodzajom kół przemysłowych.

Koła z oponą pełną

1. Koło szare, które posiada udźwig 150 lub 300 kg na łożysku wałeczkowym - dzięki niemu są mniejsze luzy, praca przebiega ciszej i nie pozostawia śladów na posadzkach.

2. Koło przemysłowe szare, które posiada udźwig 400 lub 600 kg na łożyskach kulkowych - ma duży udźwig, praca jest cicha i nie ma śladów na podłogach.

3. Koło czarne, które posiada udźwig 450 lub 600 kg na łożysku wałeczkowym - posiada twardą oponkę i metalową piastę, jest odporne na temperatury.

kółka do wózków magazynowych

Koła lane sprawdzą się najlepiej na gładkich i równych powierzchniach. W takich warunkach nie będą miały oporów przy toczeniu i zapewnią użytkownikowi komfortową pracę.

Koła pneumatyczne

Jeśli spodziewamy się powierzchni nierównych, najlepiej wybrać wózek transportowy posiadający koła pneumatyczne, które sprawdzą się w takich warunkach. Dzieje się tak głównie dzięki średnicy kół, które mają od 200-300 mm, w przeciwieństwie do kół lanych o średnicy jedynie 125-160 mm. Dzięki temu koła poradzą sobie lepiej na nierównych i nieutwardzonych powierzchniach, gdzie dużą rolę odgrywa szerokość bieżnika, która zapobiega zapadaniu się kół na terenach grząskich.

Koła do dużych obciążeń

Koła nylonowe mają nośność 400-750 kg, natomiast koła z bieżnikiem poliuretanowym 100-300 kg. Koła żeliwne potrafią przenieść obciążenia od 600 do nawet 1200 kg. W ofercie sklepów można znaleźć także koła odporne na ciepło, na środki chemiczne oraz przewodzące ładunki elektryczne.