Jakie koła do wózków transportowych

Wybór kół do wózków transportowych

Kiedy zakupujemy transportowy wózek magazynowy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór kół. Obok platformy są one bowiem najważniejszym elementem. Mają wpływ na udźwig, wygodę sterowania, tj. użytkowania, jak i na cenę całego wózka, a polskie przepisy regulują tę kwestię dosyć wyraźnie. Kółka do wózków powinny być:

- bezpieczne i niezawodne, zapobiegające powstawaniu niebezpiecznych sytuacji;
- wykonane tak, by wytrzymywać przewidywane obciążenia.

Poniżej przedstawiamy różne typy kół przemysłowych.

Koła z pełną oponą

W tym typie wyróżniamy trzy rodzaje:

1. koła szare – udźwig od 150 do 300 kg – łożysko wałeczkowe zapewnia mniejsze luzy i cichą pracę. Koła nie pozostawiają śladów na posadzkach;
2. koła szare przemysłowe – udźwig 400-600 kg. Pracują na łożysku kulkowym, zwiększającym udźwig, reszta, jak wyżej;
3. koła czarne – udźwig 450-600 kg. Osadzone na łożysku wałeczkowym, z twardymi, odpornymi na temperatury oponami, wzmocnione metalowymi piastami.

Lane koła sprawdzają się najlepiej na równych i gładkich płaszczyznach. Wówczas nie występują nadmierne opory toczenia i praca na nich zapewnia operatorom komfort.

Koła pneumatyczne

Powierzchnie nierówne wymagają innego rozwiązania i wówczas wręcz oczywiste będzie zastosowanie kół pneumatycznych. Przede wszystkim ma tutaj znaczenie średnica kół. W kołach lanych wynosząca 125 do 160 mm, w kołach pneumatycznych zaś  już 200-300 mm. W wyniku podniesienia średnicy, koła pneumatyczne znacznie lepiej pokonują nierówności na swych trasach, a ze względu na szerszy bieżnik, także znacznie lepiej sobie radzą na powierzchniach nieutwardzonych.

Koła do dużych obciążeń

Wymagania do tak dostosowywanych wózków są jasne:
dla kół nylonowych dopuszczalna wyporność wynosi 400-750 kg, koła z bieżnikiem poliuretanowym znacznie mniej, bo tylko 100-300 kg, a za to koła żeliwne mogą wytrzymywać obciążenia rzędu 600-1200 kg. Oprócz nich, w ofertach firm można znaleźć koła odporne na zwiększoną temperaturę, działanie środków chemicznych, czy przewodzące ładunki elektryczne.